The Agar Trust
Supporting young musicians in rural Scotland.
Click here for a map of locations of award holders.
Awards October 2017
NameInstrument, VoiceAgar Trust Bursary
Annabel Campbell (14) Sandwick Lewis fiddle Competing at National Mod, Fort William.
Caitlin Jupp (15) Portmahomack violin Attendance at HYRO rehearsals (5) + concert.
Catriona Mackenzie (19) Culbokie piano Termly travel to Birmingham conservatoire.
Eve Maxwell (16) Ardrishaig voice Private tuition + attendance at Ann Lampard Song School.
Findlay Spence (20) Fortrose 'cello Termly travel to RCM.
Finlay Macvicar (16) Grimsay bagpipes Attendance at NYPB Development Band (x2 + 2 performances).
Gavin Johnson (17) Lochgilphead tubaWeekly attendance (X 30) at Junior RCS; Campbeltown Brass rehearsals (X 4); travel to conservatoire auditions: Glasgow, Manchester, Birmingham, London; weekly travel to Kirkintilloch Brass rehearsals.
Gavin Marnoch (17) Lewis viola Travel to St Mary's + conservatoire auditions Glasgow, Birmingham, Cardiff.
Ivan Davies (12) Roy Bridge piano, 'cello Travel to Junior RCS (x 30 wks).
Jake Tickle (14) Dingwall voice Private tuition, Ann Lampard, Skye (x20 + 2 concerts/rehearsals).
Josephine De Geer (18) Kirkwall flute Travel to auditions: RCS, Trinity, Guildhall.
Lucy Rowan (14) Moffat piano, flute Attendance at Junior RCS (x30 wks).
Luke Francis (14) Strathglass voice (baritone) NyCoS attendance: residential + 3 performances.
Martha Spence (14) Fortrose violin Private lessons in Edinburgh (monthly).
Merryn Stephenson (12) Tankerness violin Junior RCS (monthly).
Naomi Chattington (19) Papa Westray voice Audition fees RMA; RCM; RNCM; UCAS admin fee.
Neil McCracken (14) Taynuilt piano, saxophone Junior RCS (X 30).
Rachel Spence (18) Fortrose viola Audition fees and travel for conservatoires: RAM; Guildhall; RCS.
Stephen Johnstone (17) Balallan guitar, drums Weekend accommodation for attendance at NCETM (X 22).
Tom Donkin (12) Garlieston bassoon Junior RCS concerts overnight subsistence (x5).
Victoria Marshall (15) Invergordon Trombone Attendance at HYRO rehearsals/concert.
Top of page


Awards March 2017
NameInstrument, VoiceAgar Trust Bursary
Alistair Peter Cupples (15) Lochgilphead euphonium & piano Travel to Junior RCS.
Allan Goodwill (15) Kiltarlity voice bass Travel to NYCoS Boys Choir.
Archie Drennan (18) Drumnadrochit bagpipes Travel to NyPBoS Senior band; private tuition.
Bethany Donn (18) Newton Stewart voice Travel to NyCoS courses.
Caitlin Mackenzie (16) Isle of Lewis voice soprano Travel to NyCoS training choir.
Callum Robb (15) Innerleithen trumpet/cornet Travel to NYBBS summer course.
Calum Clark (15) Thurso bagpipesTravel to NyPBS rehearsals; private tuition.
Calum Craib (16) Benbecula bagpipes Travel to NyBoS Senior band.
Cassie Findlay (12) Keith fiddle Attendance at Fochabers Fiddle Week; Moray Music Centre lessons; AIYF.
Chrissie Johnson (18) Melrose violin Travel to NYoS Symphony.
David Bird (13) South Uist voice Travel to National Boys Choir.
Fraser Hannah (12) Castle Douglas violin Travel to SScot course.
Fraser Sharp (20) Banff percussion  Travel to NYoS Symphony courses.
Hamish Drennan (15) Drumnadrochit bagpipes Travel to College of Piping summer course.
Juliet McKenzie (13) Stornoway voice Travel to NyCoS Girls course.
Kirsty Ritchie (16) Burghead French horn Travel to NYoS Senior courses.
Kyle Cameron (12) Rosemarkie bagpipes Travel to NyPBS.
Lois Ashley (14) Isle of Arran Trumpet Travel to North Ayrshire Senior Concert Band.
Megan Macleod (16) Benbecula tenor drum Travel to NyPBoS Senior courses.
Megan Powell-Searles (12) Fochabers bass trombone Travel to NYoS.
Mitchell Green (15) Melrose voice Travel to Youth Music Theatre UK, Belfast.
Molly McGregor (16) Rosemarkie violin End term travel to/from Yehudi Menuhin school.
Oliver Twynham (12) Campbelltown voice Travel to NyCoS.
Oscar Fish (13) Isle of Lewis voice Travel to NYCoS Boys course.
Roddy Thomson (17) South Uist bagpipes Travel to NyPBoS Development Band.
Ruaraidh Williams (15) Turriff 'cello Travel to NYoS Junior; Aberdeenshire Youth Orchestra; Grampian Youth Orchestra.
Sandy Scott Brown (15) Inverness 'cello Attendance at Cello Gathering course, Blandford.
Steven James Spence (13) Kirkwall voice (tenor); trombone Travel to NYCoS Boys; NYBBS.
Sylvie Lawson (14) Ardrishaig violin Travel to NYOS Senior courses.
Teresa Ho (11) Newton Stewart violin Travel to SScot course; November Play Away Day.
Tiegan Holroyd (16) Lochgilphead flute/piano Travel to Junior RCS.
Vanessa Ho (12) Newton Stewart flute Travel to SScot course; November Play Away Day.
Zoe Hodi (16) Auldearn violin Travel to NYOGB and NYO Inspire.
Top of page